Obecny gmach I LO im. Jana Smolenia przy ul. Strzelców Bytomskich (niem. Ostlanderstrasse), to zaprojektowany w latach 1928-1929 przez Alberta Stütza i Kurta Wolffa, miejskich architektów. Początkowo było to Miejskie Gimnazjum Realne, które było utrzymywano z dotacji państwowych i miejskich, później Horst Wessel Oberschule, obecnie I LO.
Gmach szkoły został zaprojektowany w stylu modernistycznym, z szerokim wejściem do strony ulicy, z wewnętrznym dziedzińcem. Wewnętrzne korytarze są bardzo przestrzenne i funkcjonalne. Budynek posiada dwie główne biegi schodów. Owa szkoła istniała od 1923 r., ale w 1934 r. przyjęła nazwę Staatliches Horst-Wesel Realgymnasium, oddając w ten sposób hołd jednemu z bohaterów ruchu nazistowskiego. Pierwsi maturzyści opuścili jej mury w 1927 r.
Od 1934 r. w szkole realizowano specjalny dodatkowy przedmiot o silnym zabarwieniu politycznym (niem. Nationalpolitische Unterricht), na którym uczono dzieci życia Adolfa Hitlera oraz wybranych elementów z życia, kultury i historii niemieckiego narodu. Uczniowie Stattliches Horst Wessel Realgymnasium podobnie należeli do różnych organizacji nazistowskich, jak i do Związku Niemczyzny za Granicą (niem. Verein für Deutschtum im Ausland). Pod koniec wojny funkcjonował tam wojskowy lazaret.
Po wojnie szkoła przejęła tradycje przedwojennego Gimnazjum Polskiego. Obecnie jest to I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Smolenia.