Ulica Jaworowa od samego początku nie zmieniła swojej nazwy (niem. Rotdornweg).
Jest to część zabudowy, jaka w okresie 20-lecia międzywojennego pokryła część miasta nazywaną Grossfeld. To osiedle niewielkich, przytulonych do siebie domków jednorodzinnych, w dużej części wybudowanych przez założoną w 1930 r. miejską spółkę Gemeinnützige Wohnungsgesellschaft Beuthen OS (GEWO). To właśnie dzięki GEWO powstały ulice Klonowa i Grabowa, jak również częściowo zabudowa ul. Woźniaka.
Jest to przykład niemieckiej architektury mieszkaniowej przemyślanej w taki sposób, aby ludziom mieszkało się skromnie, tanio, spokojnie i przyjemnie. Większość domów ma na swoim zapleczu ogródki, zapewniając komfort mieszkania, spokój, bezpieczeństwo i pewnego rodzaju samowystarczalność.
Budynki od strony Woźniaka są nieco starsze, niż zabudowa od strony Fałata. Dlatego od strony Woźniaka są nieco niższe, później, w stronę Fałata stają się nieco wyższe, a przy ul. Fałata są dwupiętrowe, gdyż powstały jako ostatnie i odpowiadały za rosnące zapotrzebowanie mieszkaniowe.
Na uwagę zasługuje również fakt, że ulice Jaworowa, Klonowa i Grabowa są zbudowane w układzie kaskadowym, z wykorzystaniem naturalnego pochylenia terenu. Ulica Jaworowa pokryta jest najniższą zabudową, Klonowa nieco wyższą (jednolicie), a najwyższą Grabowa (jednolicie).
To właśnie na tej ulicy urodził się i wychował autor projektu www.poznajbytom.pl.
GEWO wybudowało również budynki przy pl. Barbary, przy ulicach Kochanowskiego, Tarnogórskiej, Kasprowicza, Odrzańskiej, Kraszewskiego, Rejtana, Przemysłowej, Gwareckiej, Królowej Jadwigi, Kwiatowej, Konopnickiej i wielu innych.